---

 
Herní systém na MS od roku 2012
 
Počínaje rokem 2012 se mění schéma základní části mistrovství světa a mimo to pro roky 2012 a 2013 se navíc upravuje systém rozdělení čtvrtfinále a to z důvodu velké vzdálenosti mezi Helsinkami a Stockholmem a s tím spojenou náročností přepravy týmů pro tyto zápasy.
 
V elitní skupině mistrovství světa zůstává 16.týmů. Tvoří ji ty týmy, které se na předcházejícím MS umístily na prvním až čtrnáctém místě + 2 nejlepší týmy z Divize IA.
Délka zápasu, systémy prodloužení, nájezdů a bodování zůstávají stále stejné.
 
Celou původní část (základní skupiny, osmifinále a skupiny o udržení) nahrazují dvě "superskupiny". Šestnáct týmů je rozděleno do skupin A a B podle žebříčku IIHF. V rámci skupin mezi sebou hrají vzájemné zápasy, tzv. "každý s každým" - každý tým odehraje ve skupině 7 zápasů (tj. o jeden víc než při dřívějším způsobu hry). Po odherání všech zápasů je sestavena tabulka. Čtyři nejlepší týmy postupují do čtvrtfinále play-off. Pátý, šestý a sedmý tým v pořadí je kvalifikován na následující mistrovství světa, na tomto šampionátu ale končí. Osmý tým tabulky sestupuje do Divize IA a v dalším roce bude nahrazen vítězem divizní skupiny.
 
Do čtvrtfinále tedy postupuje osm týmů (1A, 2A, 3A, 4A, 1B, 2B, 3B, 4B). Tam jsou týmy rozděleny do dvojic .
V běžných letech tzv. "do kříže"  1.ze skupiny A (1A) se čtvrtým ze skupiny B (4B),  
2A vs. 3B,
2B vs. 3A
a 1B vs. 4A.
 
V letech 2012 a 2013 je systém určení dvojic pozměněn tak, že se čtvrtfinále bude hrát v rámci skupiny, tj. následovně:
1A- 4A
2A- 3A
1B- 4B
2B- 3B
 
Ve čtvrtfinále spolu týmy sehrají jediný zápas, vítěz postupuje do semifinále, poražený na MS končí  (poražené týmy obsadí konečné 5. až 8. místo)
 
Do semifinále postupují čtyři týmy rozdělené do dvou dvojic. Každá dvojice sehraje jediný zápas, vítězové semifinále postupují do FINÁLE, kde hrají jediný zápas o zlaté medaile, poražení semifinalisté hrají zápas o bronz, který získá vítěz duelu.
 
DIVIZE:
Mění se i systém divizí. Ze tří úrovní vzniká pět.
Divize IA - Šest týmů hraje zápas každý s každým. Dva nejlepší týmy postupují do elitní skupiny MS pro příští rok (a budou nahrazeny sestupujícími z elitní skupiny- 8A a 8B), nejhorší ze skupiny Divize IA sestupuje pro příští rok do Divize IB a bude nahrazen vítězem této skupiny.
 
Divize IB - Šest týmů hraje každý s každým, vítěz postupuje do skupiny IA, nejhorší sestupuje do IIA.
Divize IIA - Šest týmů, každý s každým, vítěz postupuje do sk. IB, nejhorší sestupuje do skupiny IIB.
Divize IIB - Šest týmů, každý s každým, vítěz postupuje do sk. IIA, nejhorší sestupuje do skupiny III.
Divize III - Počet týmů se každoročně mění, hrají nejhorší týmy světa, vítěz skupiny postupuje do skupiny IIB, ostatní zůstávají na stále úrovni.
 
 
 
Herní systém na MS 2000-2011
  
 
Elitní skupiny mistrovství světa se účastní každý rok 16 týmů.
Tuto skupinu tvoří týmy, které se na předchozím MS umístily na 1.-14. místě
+2 týmy, které zvítězily v Divizi IA a Divizi IB v přechozím roce.
 
Každé utkání musí znát vítěze, remíza není možná.
Po 60 odehraných základních minutách v případě nerozhodného stavu následuje prodloužení :
          v základních, kvalifikačních skupinách a skupině o udržení 5 minut
         ve čtvrtfinále a semifinále 10 minut
         ve finále 20 minut
Prodloužení se hraje jen se čtyřmi hráči v poli, a jestliže v něm nepadne branka, následují samostatné nájezdy:
          1.část : Série tří nájezdů na každé straně.
           V případě, že oba týmy promění stejný počet nájezdů , následuje systém náhlá smrt ;
 2.část NÁHLÁ SMRT: Jeden nájezd každého týmu. V případě, že gól vstřelí jen jeden tým, stává se vítězem celého utkání. Pokud nájezd nepromění nikdo nebo oba, násleudují další série ve stejném stylu.
 
 
 
Základní skupiny
 
16 týmů je na úvod rozděleno do  4 základních skupin. Do skupin jsou rozděleny podle umístění v žebříčku IIHF z předchozího roku;
 
SKUPINA A
(týmy umístěné v žebříčku IIHF na místech 1.,8.,9.,16.)
SKUPINA B
(týmy umístěné v žebříčku IIHF na místech 2.,7.,10.,15.)
SKUPINA C
(týmy umístěné v žebříčku IIHF na místech 3.,6.,11.,14.)
SKUPINA D
(týmy umístěné v žebříčku IIHF na místech 4.,5.,12.,13.)
 
V jednotlivých skupinách mezi sebou jednotlivé týmy hrají zápasy (tzn. každý tým odehraje tři) . Po skončení úvodní části se vytváří tabulka , ve které se podle získaných bodů , resp. dalších kritérií týmy seřadí (viz příloha: bodování- ZDE) . Týmy , které se v tabulkách každé ze skupin umístili na prvním, druhém nebo třetím místě postupují do KVALIFIKAČNÍ SKUPINY (=osmifinále) . Týmy, které skončily v tabulkách na čtvrtých místech, budou sloučeny ve SKUPINU O UDRŽENÍ.
 
 
 
Kvalifikační skupiny (OSMIFINÁLE)
 
Do osmifinále tedy ze základních skupin postoupilo 12 týmů. Ty jsou sloučeny ve dvě osmifinálové skupiny (skupina E, skupina F) tak, že týmy , které postoupily ze skupin A a D tvoří skupinu E , a týmy postoupivší ze skupiny B a C tvoří skupinu F.
 
Osmifinále se hraje tak, aby po skončení měl každý tým odehrán zápas proti každému ze soupeřů v jeho skupině. Dva soupeře potkal už v základní skupině, v osmifinále přibudou tedy tři nové zápasy. Na konci osmifinále jsou týmy opět seřazeny do tabulky (viz příloha: bodování- ZDE) .
Týmy umístěné v tabulkách skupin E a F na 1. -4. místech postupují do ČTVRTFINÁLE.
Týmy umístěné v tabulkách skupin E a F na 5. a 6. místech na tomto turnaji končí, ale mají zajištěnou účast na příštím mistrovství.
 
 
 
Play-off: ČTVRTFINÁLE
 
Do čtvrtfinále postoupilo celkem osm týmů,čtyři nejlepší ze skupiny E a čtyři nejlepší ze skupiny F.
Podle umístění v tabulkách skupin E a F se vytvářejí čtyři čtvrtfinálové dvojice:
 
ČTVRTFINÁLE 1
 1.ze skupiny E    (1E)     -       4.ze skupiny F   (4F)
ČTVRTFINÁLE 2
 2.ze skupiny E    (2E)     -       3.ze skupiny F   (3F)
ČTVRFTINÁLE 3
 2.ze skupiny F    (2F)     -       3.ze skupiny E   (3E)
ČTVRTFINÁLE 4
 1.ze skupiny F    (1F)     -       4.ze skupiny E   (4E)
 
Každá dvojice odehraje jediný čtvrtfinálový zápas, který rozhoduje o postupu dál. Vítězové čtvrtfinále postupují do SEMIFINÁLE, poražení čtvrtfinalisté na letošním turnaji končí.
 
 
 
Semifinále
 
Do této části turnaje postoupily už jen čtyři vítězové čtvrtfinále. Ti jsou rozděleni do dvou dvojic, a odehrají jedno semifinálové utkání. Vítězní semifinalisté postupují do FINÁLE , poražení semifinalisté budou hrát UTKÁNÍ O BRONZ.
 
 
 
Utkání o bronz
 
Toto utkání hrají dva poražení semifinalisté. Vítěz duelu skončí na 3.místě a získá bronzové medaile, poražený duelu skončí na 4.místě a na MS končí bez medailí.
 
 

Finále
 
Závěrečné utkání šampionátu , které rozhoduje o celkovém vítězství MS. Dvojice vítězných semifinalistů odehraje zápas, vítěz získává zlaté medaile, pohár mistrů světa a stává se celkovým vítězem turnaje, poražený končí na konečném 2.místě se stříbrnými medailemi.
 
 
 
 
Skupina G- O UDRŽENÍ
 
Do skupiny O udržení sestoupily týmy umístěné v základních skupinách na čtvrtém místě. Tyto týmy mezi sebou odehrají zápasy tak, aby hrál každý s každým , a podle výsledků jsou seřazeni do tabulky (viz příloha: bodování- ZDE). Dva týmy, které se umístily v tabulce na 1. a 2.místě se zachraňují a postupují na příští šampionát. Týmy, které se v tabulce skupiny o udržení umístily na 3. a 4. místě sestupují pro příští rok do Divize IA a Divize IB , a v elitní skupině MS budou pro ten další rok nahrazeny vítězi těchto divizí.
 
 

 
 
Bodování
 
Každý zápas musí mít vítěze. V každém zápase se rozdělují tři body do tabulky, podle následujících kritérií:
za vítězství v základní hrací době
3 body
za vítězství v prodloužení nebo po nájezdech
2 body
za porážku v prodloužení nebo po nájezdech
1 bod
za porážku v základní hrací době
0 bodů
 
V základní skupině každý tým hraje tři zápasy, proto maximální počet bodů, který může každý z týmů získat, je 9 bodů. Do pořadí jsou týmy seřazeny podle celkového součtu bodů.  
Jestliže dojde u dvou týmů k bodové shodě (oba budou mít stejný počet bodů) , o lepším umístění rozhodne vzájemný zápas, vítěz vzájemného utkání bude v tabulce na lepším místě.
Zřídka, ale přece se stává, že dojde k bodové shodě u tří nebo i více týmů (v osmifinále) . V takové situaci se vytváří další minitabulka. Taková situace nastala v základní skupině C na mistrovství světa v Německu 2010. Na této situaci můžeme postup ilustrovat:
Celková tabulka skupiny C:
1.-3. místo      ČESKO (skóre 10-6) , ŠVÉDSKO (skóre 9-6) , NORSKO (skóre 10-8)     … 6 bodů
4.místo            FRANCIE (skóre 5-14) … 0 bodů
 
V takové situaci je jisté, že Francie sestupuje do skupiny o udržení. O tom, ze kterého místa postoupí do osmifinále Česko,Švédsko a Norsko, kteří mají shodně po šesti bodech, rozhodne zmiňovaná minitabulka. Z minitabulky se odmažou výsledky, které jednotlivé týmy získaly proti Francii, která v minitabulce není. To v této situaci znamená odebrání tří bodů všem třem týmům, plus odmazání skóre, které proti Francii nahráli. A teprve nyní přichází seřazování podle kritérií.
První kritérium – počet bodů v minitabulce – v této situaci stále zůstává shodný , postupujeme tedy na kritérium druhé
Druhé kritérium – lepší skóre (vstřelené branky minus inkasované branky) – a v našem případě skóre už dokáže rozhodnout. Minitabulka tedy po uzavření vypadá takto:
1.místo ŠVÉDSKO    3 body (za vítězství proti Norsku)     skóre 6-4   (2)
2.místo ČESKO        3 body (za vítězství proti Švédsku)   skóre 4-4   (0)
3.místo NORSKO     3 body (za vítězství proti Česku)       skóre 5-7   (-2)
 
Na našem příkladu dokázalo rozhodnout skóre. Kdyby ale došlo k situaci , že by dva z týmů v minitabulce měli rozdíl skóre shodný  , pak by rozhodoval výsledek ze vzájemného utkání. Jesliže by byl shodný brankový rozdíl u všech tří týmů, pak by přišlo na řadu třetí nouzové kritérium, pořadí by bylo vytvořeno podle umístění v žebříčku IIHF z předchozího roku.